Управителят на ВиК ООД - Русе в интервю пред в. „Бряг“
08 август 2025

 

 Г-н Милев, моля да се представите с няколко изречения.

 

– Завършил съм АЕГ „Гео Милев“ в гр. Русе, след което продължих образованието си в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Магистър съм по водоснабдяване и канализация, профил „Мрежи и съоръжения“. Целият ми професионален път е минал в сферата на водоснабдяването и канализацията, затова приемам като лична кауза проблемите във ВиК сектора. Участвал съм в реализирането на доста проекти за изграждане и рехабилитация на ВиК инфраструктура в област Русе, така че през годините съм имал възможност да следя отблизо развитието на водоснабдяването в нашия район. С работата си като управител на „Водоснабдяване и канализация“ ООД – Русе се стремя да продължа да давам своя принос за повишаването на качеството на живот на жителите на територията на областта.

 

– Вече сме в разгара на лятото и според официалната статистика няколко хиляди домакинства вече са на воден режим. Сред тях има ли населени места от Русенска област?

 

– Не, към момента в област Русе няма населено място, където да е въведен режим.

 

– Ниското ниво на река Дунав и традиционното есенно засушаване отразява ли се върху работата на сондажните помпи на водоснабдителната мрежа?

 

– Ниското ниво на р. Дунав и засушаването се отразяват върху дебита на водоизточници като шахтовите кладенци тип „Раней“ (такива водоснабдяват гр. Русе). При понижено ниво на р. Дунав дебитът на водоизточниците намалява и се налага притваряне на спирателните кранове след помпените агрегати, при което се нарушава КПД на помпите и се увеличават разходите за електроенергия. Този ефект обаче не се наблюдава при по-дълбоките кладенци като тръбните.

 

– Все пак съществува ли вероятност да бъдат въведени известни ограничения?

 

– За град Русе към момента не съществува такава вероятност. В определени райони обаче засушаването наистина води до рискове. Такава е ситуацията в някои населени места в община Бяла като Босилковци, Пейчиново и Копривец, както и Брестовица – в община Борово. Селата се водоснабдяват от плитко разположени водоизточници (дренажи и каптажи), чийто дебит при интензивно засушаване намалява чувствително. Някои от водоизточниците пресъхват и действително съществува риск от въвеждане на режим. В района няма дълбоки водни тела, което обезсмисля изграждането на тръбни кладенци. Затова работим върху други възможности за осигуряване на непрекъснатост на водоснабдяването: реконструкция на водоснабдителните системи, контрол на налягането във водопроводните мрежи, активен контрол на течовете, изграждане на зони за контрол и управление на потреблението и др., като с всички тези дейности целим намаляване на загубите и оптимално използване на наличните водни ресурси. Разбира се, там, където е възможно, проучваме и възможности за осигуряване на алтернативно водоснабдяване от други райони.

 

– Предприемат ли се мерки за по-пестеливо изразходване на питейната вода?

 

– Както обясних по-рано, има населени места, където съществува реален риск от недостиг на питейната вода, затова се налага да отправим препоръки за вземане на адекватни мерки. Изпратили сме предложения до Община Бяла и до Община Борово за предприемане на действия за въвеждане на временни ограничения във водоползването в селата Босилковци, Пейчиново и Брестовица. Става въпрос за въвеждане на забрана за ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, моторни превозни средства и др.

 

– Вече има ли наложени санкции?

 

– Наше задължение е да се грижим за поддържането и експлоатацията на ВиК мрежите и съоръженията, но не можем да налагаме санкции за водопотребление. Ако например в дадено населено място поради някаква причина се наложи въвеждане на режимно водоснабдяване, ВиК операторът уведомява териториалните органи на изпълнителната власт и предлага да се предприемат действия за въвеждане на режим на водоползване или лимити на водопотребление. Органите, които въвеждат съответния режим, преценяват какви санкции да се наложат при неспазване на обявените условия за водоползване.

 

– След приключване на водния цикъл с колко намаляха загубите на питейна вода?

 

– След изпълнението на строителните дейности (строителството приключи напълно в края на 2023 г.) вътрешните загуби в гр. Русе са намалели с 13,5% спрямо периода преди реализирането на проекта − основната помпена станция, захранваща града, ПС „Първи подем“ (част от водоснабдителна система Сливо поле – Русе ), подава с 4 млн. куб. м вода по-малко към гр. Русе, отколкото през предходния период.

 

– Дружеството подготвя ли други мащабни проекти?

 

– Изпълнението на проектните дейности в гр. Русе позволи през 2024 г. и 2025 г. да се насочат повече ресурси за рехабилитация и разширяване на ВиК мрежата в другите населени места в рамките на обособената територия. В Инвестиционната програма за 2025 г. са заложени инвестиции на стойност 5,7 млн. лв., като към момента са изпълнени подобрения за над 3 млн. лв. Текущите ни проекти не са толкова мащабни, но също са значими за осигуряване на непрекъснатост на водоснабдяването в населените места. Например последният ни по-голям проект, който е пред своя финал, е реконструкцията на довеждащ водопровод с дължина 5,6 км, който захранва гр. Сливо поле и с. Борисово. Очакванията са благодарение на реконструкцията да намалеят загубите на вода в района. Същевременно вярвам, че водопроводът ще осигури качествено водоснабдяване за двете населени места за следващите поне петдесет години.

 

– На колко аварии реагират средно на седмица дежурните екипи и има ли срок, в който повредата трябва да бъде отстранена?

 

– През изминалата година екипите ни в област Русе са реагирали средно на 39 аварии седмично, като това включва повреди в рамките на разпределителната мрежа, по довеждащи водопроводи, сградни водопроводни отклонения, помпени станции и др. Всяка авария е специфична и срокът за нейното отстраняване зависи от различни фактори (степен на сложност на ремонтните операции, атмосферни условия и др.). Обикновено авариите по разпределителната мрежа се отстраняват в рамките на работния ден.

 

– Водоснабдителното дружество ще заеме ли позиция за инициативата на кмета на Русе за оползотворяване на дъждовните води и в каква посока ще бъде?

 

– Община Русе сформира междуинституционална работна група, която да изследва възможността за въвеждане на технически и нормативни решения по темата. По-рано този месец (през м. юли, бел. ред.) получихме писмо от Общината за определяне на наши експерти, които да участват в групата. Подкрепяме подобни инициативи и ще подпомогнем колегите. За да установим посоката, в която ще работим, разбира се, първо трябва да разберем каква е конкретната концепция на Общината, как ще се изследва и анализира възможността за внедряване на добри практики за оползотворяване на дъждовните води и в какво отношение и в каква степен нашите експерти ще бъдат ангажирани с инициативата.

 

– Все повече се говори за национална стратегия за оползотворяване на водните ресурси. Какви предложения вече сте готови да направите?

 

– Една добра възможност за оползотворяване на водните ресурси е повторното използване на пречистени отпадъчни води. Вместо да се заустват, поне част от количествата отпадъчни води, които се пречистват в пречиствателните станции, може да се използват за напояване на паркове, градини и земеделски земи и за миене на улици и площади, както и в промишлеността. Повторното използване на отпадъчните води може да се превърне в сериозен инструмент за интегрирано управление на водните ресурси, за справяне с недостига на водоизточници и засушаването не само в България, а и по целия свят.